Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Jak odkrywać siebie? Taniec | How to self-discover? Dancing

Jak odkrywać siebie? Taniec | How to self-discover? Dancing
11/05/2015 Aya

Jak odkrywać siebie? Taniec | How to self-discover? Dancing

pierwszym wpisie wspomniałam o osobistym doświadczeniu odkrywania siebie. Przełomową chwilą było zetknięcie ze swoim wizerunkiem na zdjęciach wykonanych z pietyzmem i uczuciem. Zdjęcia te pozwoliły mi zakwestionować przekonania tkwiące od lat w mojej głowie i rozpocząć poznawanie siebie na nowo. Chcę, aby inne kobiety też mogły tego doświadczyć, więc postanowiłam to ułatwiać.

To jednak tylko jedna z możliwych ścieżek. Niektóre z nich będą dłuższe, inne krótsze. Jeśli przełomową chwilę zainicjował konkretny impuls – na przykład fotografie powstałe podczas przygotowanej specjalnie dla Ciebie sesji – swoje wyobrażenie możesz zweryfikować natychmiast.

Twoją przemianę w dłuższym okresie czasu może powodować pielęgnowanie pasji. Jeśli będziesz ją konsekwentnie rozwijać i pogłębiać, to oprócz czystej radości i satysfakcji, są szanse na podobne odkrycia.

Tak właśnie mam z tańcem.

In the first post I mentioned a personal experience with uncovering-discovering. Seeing myself on photographs created with love and dedication marked a groundbreaking moment for me. These photos allowed me to question inherent convictions about self and start discovering anew. I wish other women were able to experience it as well, so I decided to facilitate it for you.

However, this may be one of many paths. Some of them may take long, some may be fast. If the breakthrough is marked by a specific incentive – such as photographs created at a shoot tailored-made for you – you may be able to verify your image of self at once.

A similar transformation may occur in longer period of time if you keep developing your passion. Deepening your passion besides pure joy and satisfaction would increase your chance of similar discoveries.

This is exactly how I experience dancing.

Co taniec we mnie zmienia? Zaobserwowałam, że zwiększa świadomość ciała, kontrolę nad nim, swobodę ruchu, zmienia sposób poruszania się, percepcję przestrzeni, dodaje pewności siebie, uwrażliwia na ruch, nastraja pozytywnie, zmienia sylwetkę i postawę ciała. To niezwykłe, jak wiele wspólnego ma z pozowaniem – o tym jeszcze napiszę.

Sale do nauki tańca mają zazwyczaj ogromne lustra, dzięki którym nie przeoczysz swoich postępów. Czas cieszyć się własnym odbiciem w ruchu. A wszystko to pozwala zobaczyć siebie w innym kontekście, lepiej się poznać, zaskoczyć.

Co taniec pozwolił mi w sobie odkryć? Przede wszystkim wielkie pokłady radości z ruchu i przyjemności z aktywnego, bardziej świadomego odbierania muzyki całym ciałem.

Nie jestem tancerką. Przygodę z tańcem zaczęłam niedawno, a mimo to wszystko, o czym tu wspomniałam, już widzę na własnym przykładzie, a do tego poznałam osoby, które czują podobnie.

How does dancing change me? I noticed it increases body-awareness, body-control, ease of movement, even changes the way of moving, the perception of space around, increases self-confidence, puts in good mood, shapes the body and changes body posture. It’s incredible how much dancing has in common with posing – I will explain it soon.

Rooms used for dance classes are equipped with huge mirrors so you will notice your progress for sure. It’s time to enjoy own reflection in motion. And all of the above allows to see yourself in a different context, get to know yourself better, surprise yourself.

What did I discover through dancing? A huge joy of moving and a joy of listening to the music actively, with whole of my body.

I’m not a dancer. I wish I was one. My adventure with dancing began recently and yet I already noticed all the changes mentioned. I also got to know people who feel alike.

Co Tobie pozwala odkrywać siebie? Może też tańczysz i masz inne spostrzeżenia lub możesz potwierdzić moje? Jeśli czujesz się zainspirowana, podziel się tym ze mną w komentarzu poniżej.

What is your way of discovering yourself? If you enjoy dancing as well, do you agree or disagree? If you feel inspired, please share it with me in the comments beneath.

7 Comments

 1. Marta 4 years ago

  Taniec to dla mnie inny świat – alternatywna rzeczywistość, która pozwala poczuć się wyjątkowo – lepiej ze sobą, ale także z innymi. To także przestrzeń, w której mogę dzielić się emocjami z innymi ludźmi, którzy podobnie jak ja poszukują w tańcu – może to być prozaiczne szukanie ciekawego zajęcia po pracy, ale może być także, jak w moim przypadku, poszukiwanie samej siebie wśród ludzi. Taniec dodaje mi energii, a także wywołuje uśmiech, którego na co dzień tak często brakuje. Pozwala także na nabranie większej pewności siebie i dystansu do siebie i innych. Na koniec – taniec to uzależnienie, ale jedynie pozytywne, które całkowicie absorbuje i zachęca do ciągłego doskonalenia.

 2. Author
  Aya 4 years ago

  Pięknie piszesz o tańcu, Marto! Bardzo podoba mi się kontekst międzyludzki w Twojej wypowiedzi – poszukiwanie samej siebie wśród ludzi, dzielenie się emocjami oraz możliwość poczucia się wyjątkowo – lepiej ze sobą ale także z innymi. To niezwykle wartościowa perspektywa. Natomiast wątek ciągłego doskonalenia to z pewnością kolejny etap, do którego jeszcze muszę dojrzeć.

 3. Ola 4 years ago

  RADOŚĆ, WOLNOŚĆ, ŚWIADOMOŚĆ. Dla mnie to wsłuchanie się i odkrywanie własnego ciała na nowo. Sposób na wyzbycie się wewnętrznych blokad. Rozluźnienie i przeplyw pozytywnej energii drzemiacej w głębi własnego JA. Swoista terapia dla ciała i umysłu. A przy okazji doskonała zabawa, za sprawą której przekonujesz się, że zachodzą także zmiany w całym Twoim życiu.

  • Author
   Aya 4 years ago

   Trzy wspaniałe słowa-klucze. Widzę, że u Ciebie Olu też sporo jest w tańcu odkrywania własnego ciała. Wyzbycie się wewnętrznych blokad świetnie wiąże się z wątkiem opisanym powyżej przez Martę, dotyczącym nabierania większej pewności siebie i dystansu. A jeszcze dodatkowo przepływ pozytywnej energii drzemiącej w głębi – czyli ponowne odkrycie. Teraz widzę, jak ubogi był mój opis! Dzięki Olu!

 4. Emi 4 years ago

  Wiele osób pyta się mnie czy, żyję z tańca… nie, ja tańczę by żyć. Każdy dzień na sali, każda próba czy występ są inne, nie ma dwóch jednakowych, więc każdego dnia można odkrywać siebie na nowo, zapomnieć lub stać się kimś innym. Podczas intensywnych prób człowiek znajduje w sobie tyle siły i energii, o których nie miał wcześniej pojęcia. Radość miesza się ze smutkiem, euforia z wyczerpaniem, a po godzinach przygotowań przesuwa się własna granica odporności na stres i wytrzymałości. Taniec jest nietrwały i ulotny, bo i ciało delikatne, dlatego codziennie można dowiedzieć się o sobie i innych czegoś nowego 🙂

  • Author
   Aya 4 years ago

   Dziękuję Ci Emi za ten wzruszający komentarz. Urzekł mnie aspekt efemeryczności, o którym wspomniałaś. Bo taniec, podobnie jak teatr jest ulotny. Może dlatego tak bardzo ciągnie mnie do tego, aby taniec utrwalać, łapać ten moment na zdjęciach. Uwielbiam Twoje podejście i zaangażowanie. To niezwykłe i wyjątkowe. Jesteś dla mnie inspiracją.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*