Czy zdjęcie do dowodu może być ładne?

Czy zdjęcie do dowodu może być ładne?
08/01/2018 Aya

Czy zdjęcie do dowodu może być ładne?

W końcu przychodzi dzień, kiedy trzeba wymienić dowód osobisty. Wybrałam się więc do fotografa, który jak mniemałam jest na bieżąco z aktualnymi wymogami, więc szybko będzie po sprawie.

Rach, ciach, błysk i po sekundzie zdjęcie jest gotowe.

– Co to jest?
– Pani zdjęcie do dowodu.
– Dlaczego takie brzydkie?
– Bo to zdjęcie nie ma być ładne.
– Dlaczego?
– Bo ono jest do dowodu.

Poczułam się jak w komedii pomyłek. Poprzednie zdjęcie robiłam kilkanaście lat temu i nie miałam do niego zastrzeżeń, bo wyglądałam na nim jak dziewczyna, którą wtedy byłam, a nie jak seryjny przestępca. Widocznie od tego czasu jakość usług bardzo się zmieniła. Trudno, poradzę sobie sama.

Ten sam makijaż, te same zmarszczki (tak, włosy korzystniejsze), więcej zaangażowania i umiejętności, inny sprzęt (choć nie on jest tu najważniejszy) – i tak oto z seryjnego przestępcy przemieniam się w kobietę.

Następnego dnia złożyłam w urzędzie formularz wraz z “ładniejszym” zdjęciem, które zostało przyjęte. A więc można! Tylko dlaczego musiałam polegać na własnych umiejętnościach?

Klientki często opowiadają mi o tym, jak bardzo nie lubią pokazywać swojego dowodu. To dołujące doświadczenie. Dlaczego tak się dzieje? O tym, jak zdjęcia mogą zniekształcać Twój wizerunek pisałam już wcześniej. W tym konkretnym przypadku zabrakło zaangażowania ze strony fotografa, ale przy podejściu “ma być brzydkie” czego się spodziewać? To było ekspresowe i nieudane zdjęcie. Wolę o nim zapomnieć i wrócić do portretów, które robię na co dzień.

Czasem słyszę od Was, że swój portret “ja odkryta” po przekadrowaniu przedłożyłyście do dowodu i został zaakceptowany! A potem otrzymujecie komplementy przy każdym okazaniu! To wspaniale. Każda z nas powinna mieć porządną fotografię w dowodzie. Bo nie tylko same musimy na nią patrzeć ale jeszcze okazywać innym!

Jeśli akurat potrzebujesz fotografii do dowodu, daj mi znać podczas przygotowań do Twoich portretów “ja odkryta”. Wykonamy ją przy okazji tworzenia Twoich kobiecych portretów. Abyś już zawsze otrzymywała należyte komplementy!

Jeszcze nie zamówiłaś swoich portretów?

Dzwoń: +48 605 544 630, Aya, Wrocław/Krzyki

2 Comments

 1. Beata Strzelczyk 2 years ago

  W najbliższym czasie również muszę wymienić dowód osobisty:( niestety nie znoszę robienia sobie zdjęć i siebie na zdjęciach tez nie lubię. Nie lubię ale w tym wypadku muszę. Czy robi Pani zdjęcia tylko do dowodów czy trzeba zamówić u Pani całą sesję?

  • Author
   Aya 2 years ago

   Pani Beato, proszę do mnie zadzwonić. 605 544 630, Aya

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*