Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Czy zdjęcie do dowodu może być ładne?

Czy zdjęcie do dowodu może być ładne?
08/01/2018 Aya

Czy zdjęcie do dowodu może być ładne?

W końcu przychodzi dzień, kiedy trzeba wymienić dowód osobisty. Wybrałam się więc do fotografa, który jak mniemałam jest na bieżąco z aktualnymi wymogami, więc szybko będzie po sprawie.

Rach, ciach, błysk i po sekundzie zdjęcie jest gotowe.

– Co to jest?
– Pani zdjęcie do dowodu.
– Dlaczego takie brzydkie?
– Bo to zdjęcie nie ma być ładne.
– Dlaczego?
– Bo ono jest do dowodu.

Poczułam się jak w komedii pomyłek. Poprzednie zdjęcie robiłam kilkanaście lat temu i nie miałam do niego zastrzeżeń, bo wyglądałam na nim jak dziewczyna, a nie seryjny przestępca. Widocznie wraz ze wzrostem dostępności sprzętu jakość usług spadła. Trudno, poradzę sobie sama.

Ten sam makijaż, te same zmarszczki (tak, włosy korzystniejsze), więcej zaangażowania, lepszy sprzęt (choć nie on jest tu najważniejszy) – i tak oto z seryjnego przestępcy przemieniam się w kobietę. Pomagał mi Paco, inaczej autoportret zająłby mi więcej czasu.

Następnego dnia złożyłam w urzędzie formularz wraz z “ładniejszym” zdjęciem, które zostało przyjęte. A więc można! Tylko dlaczego musiałam polegać na własnych umiejętnościach?

Klientki często opowiadają mi o tym, jak bardzo nie lubią pokazywać swojego dowodu. To dołujące doświadczenie. Dlaczego tak się dzieje? O tym, jak zdjęcia mogą zniekształcać Twój wizerunek pisałam już wcześniej. W tym konkretnym przypadku zabrakło zaangażowania ze strony fotografa, ale przy podejściu “ma być brzydkie” czego się spodziewać? To było ekspresowe i nieudane zdjęcie. Wolę o nim zapomnieć i wrócić do portretów, które robię na co dzień.

Czasem słyszę od Was, że swój portret z sesji “ja odkryta” po przekadrowaniu przedłożyłyście do dowodu i został zaakceptowany! A potem otrzymujecie komplementy przy pokazywaniu dowodu! To wspaniale. Każda z nas powinna mieć porządną fotografię w dowodzie. Bo same musimy na nią patrzeć i jeszcze okazywać innym!

Jeszcze nie zamówiłaś swojej sesji portretowej? Dzwoń: 605 544 630, Aya

2 Comments

 1. Beata Strzelczyk 2 years ago

  W najbliższym czasie również muszę wymienić dowód osobisty:( niestety nie znoszę robienia sobie zdjęć i siebie na zdjęciach tez nie lubię. Nie lubię ale w tym wypadku muszę. Czy robi Pani zdjęcia tylko do dowodów czy trzeba zamówić u Pani całą sesję?

  • Author
   Aya 2 years ago

   Pani Beato, proszę do mnie zadzwonić. 605 544 630, Aya

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*